Ne muajin e mjaltit

Nje cift te sapomartarish shkojne ne muajin e mjaltit.
Naten e pare nuk bene gje sepse mezi e gjeten hotelin. Ngjitur me dhomen e tyre ishte nje cifte xhuxhash, edhe ata ne muajin e mjaltit.
Naten e dyte i thote burri gruas:
-"Behu gati se kam dicka per ty"
-"Nuk mundem sonte se jam e lodhur, e leme per neser me mire?
kurse ne dhomen ngjitur xhuxhat ja benin
" O op..eeej op" oooo oop eeeej oooop"
Te nesermen ne mbremje...
-" A je gati per disa momente te bukura?" i thote burri gruas.
-"E leme per neser me mire se jam e lodhur sot " i thote gruaja perseri.
Ne dhomen e xhuxhave perseri zhurme e renkime.
Burri i merzitur del nga dhoma dhe shkon ne barin e hotelit dhe porositi nje birre. Per disa minuta erdhi edhe xhuxhi i dhomes ngjitur. Aty u njohen dhe filluan te bisedonin te dy.
-"Nuk me dukesh i gezuar qe ke ardhur ne muajin e mjaltit" i thote xhuxhi. -"Si te te them , gruaja ime nuk do qe te bejme dashuri, kemi 3 dite ketu dhe akoma nuk e kam shijuar nje nate te mire kurse ti andej u kenaqe gjithe netet"
-"Ku u kenaqa une mo " i thote xhuxhi " Ne kemi 3 nete qe nuk hipim dot ne krevat"

Barsaleta te sapo dala nga furra

Bjondja... 988 Lexime
Molat... 898 Lexime
Vdekja e vjerrës ... 1046 Lexime
Pijanecet... 1058 Lexime
Ne klase ... 990 Lexime
Gruaja... 1038 Lexime
Komunikim profesion... 1023 Lexime
Ne autobus ... 939 Lexime
Harmonia ... 901 Lexime
Beni dhe vjehrri... 1050 Lexime
Mbreti dhe shqiptar... 1135 Lexime
Romantiku ... 957 Lexime