Zonja ishte ne krevat me dashnorin e saj. Papritur degjojne makinen e burrit qe parkon jashte shtepise.
Dashnori vrapon i tmerruar qe te fshihet. Zonja me e qetesi i tha:
-Ik tek qoshja dhe rri pa levizur
-Por...
- S'ka por! Rri aty ku te them!
Shkon zonja ne banje dhe mori vaj-bebesh dhe talk.e lyen me vaj, e lyen te gjithin me talk dhe i thote:
-Rri pa levizur dhe bej skulpturen!
-Por..
-Bej skulpturen te them, perndryshe na theri te dyve burri!
Hyn burri dhe shikon "skulpturen" / I thoshte:
-Cfare eshte kjo Moza?
-Ah, asgje, kisha vajtur nga familja e Qamilit ne fundjave dhe kishin nje skulpture te tille dhe me pelqeu e bleva dhe un nje te tille. S'ka gje qe mora edhe une, e?
-Jo moj grua, c'me prish pune?
U ulen, hengren, pane tv dhe nje moment shkuan per te fjetur.
Nga ore 3 e nates, burri cohet, shkon tek kuzhina, hap frigoriferin, ben nje sanduic, merr edhe nje birre dhe shkon tek "skulptura"
-E mo, ha, pi!
Dashnori ngriu nga frika
-E mo, ha dicka! Une 3 dite bera skulpturen tek familja e Qamilit dhe as nje gote uje nuk me dhane!

Barsaleta te sapo dala nga furra

Parisi... 911 Lexime
Engjell... 951 Lexime
Politikani... 988 Lexime
Shpejtesia ... 1008 Lexime
Mikrovala.... 1030 Lexime
Cfare te dergoj?... 934 Lexime
Dy police... 1150 Lexime
Doktori dhe Mekanik... 965 Lexime
Tradhetia... 1051 Lexime
Milionerët ... 950 Lexime
I dehuri... 954 Lexime
Ilaçet. ... 858 Lexime